Sağlık turizminde hedefler büyüyor

Türkiye, dünyanın turist girişleri açısından ilk on turizm destinasyonu içerisinde yer alıyor. Özellikle son yıllarda sağlık turizminin parlayan yıldızı haline gelerek her iki sektör açısından dış dünya ile rekabet gücünün artışında oldukça önemli bir yol kat ediyor. Türkiye’de, son 10 yıl içerisinde sağlık turisti sayısının büyük artış göstermesinde; sağlık alanında yapılan reformların, sağlık tesislerindeki gelişmelerin ve özellikle özel hastanelerin bu alanda gösterdiği profesyonel çabaların büyük etkisi bulunuyor. Sağlık turizmi; yarattığı katma değer, istihdam ve döviz geliri bakımından Türkiye ekonomisinde son 20 yılda önemli atılım gösteren sektörlerden biri haline gelmiş durumda. 2018 yılında 750 bin olması hedeflenirken, 2023 yılında 2 milyon hasta ve 20 milyar dolar gelir hedefleniyor. Son yıllarda Ortadoğu’nun adeta sağlık merkezi haline gelen Türkiye’deki sağlık turizmi ile ilgili derinlemesine bir analiz yapan Alwali Dergisi, iki bölge arasındaki ilişkilere katkı sağlamak adına bir köprü görevi üstleniyor.

Türkiye; termal kaynakları başta olmak üzere dört tarafı denizlerle çevrili, kumsalları olan, özellikle Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylaları ile eşsiz bir doğaya sahip. Ayrıca dünya tarihinden miras kalan eserleriyle dünyanın göz bebeği olan yerlerin başında geliyor. Bu açıdan Türkiye sadece medikal turizm açısından değil; termal turizm, spa-wellness, yaşlı ve engelli turizmi gibi birçok sağlık turizmi alanına hizmet verebilecek alt yapıya sahip ülkelerin başında geliyor. Araplar en çok saç ekimi, plastik ve estetik cerrahi, onkoloji, kadın doğum, göz, iç hastalıklar, çocuk sağlığı hastalıkları, ortopedi, genel cerrahi alanlarında Türkiye’yi ziyaret ediyor.

Türkiye Sağlık Turizm Derneği Genel Sekreteri ve Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu tarafından verilen bilgilere göre; Türk turizminin uluslararası turizm geliri içindeki payı; 2000 yılında yüzde 1,6 iken, 2011 yılında bu oran yüzde 2,2’ye ulaşmıştı. Aynı dönemde yabancı turist sayısı 10,4 milyon kişiden,31,5 milyon kişiye çıkarken, turizm geliri ise 7,6 milyar dolardan 23 milyar dolara yükselmişti. 2015 yılında Türkiye’yi 41.617.530 2016 yılında, 32.6 milyon turist, 2017 yılında ise Turizm Bakanlığı verilerine göre 32.079.527 turist geldi ve ülkemiz dünyada en çok turist kabul eden ülkeler sıralamasında ilk 10. sırada yer aldı. Sağlık Turizm alanında da önemli gelişme kat etti. 2008 yılında 74.093 olan uluslararası hasta sayısı, 2015 yılında 392.950’a çıkmış olup, bunların yüzde 56’sı turistin sağlığı kapsamında, yüzde 44’ü ise medikal turizm kapsamında yer aldı. Bu sayının 2018 yılında 750 bin olması hedeflenmekte. Büyüme hızı en yüksek turizm türü olan sağlık turizminin yıllık büyüme hızı yaklaşık % 20 civarındadır.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİ, SAĞLIK VE TURİZM ALANINDA BÜYÜK HEDEFLERİ VAR

Alwali Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Arif İncegül: “Son 10 yıl içerisinde Türkiye'de sağlık turisti sayısının arttığını görüyoruz. 10. Kalkınma Planı hedeflerine göre; Türkiye'nin orta vadede medikal turizmde dünyanın ilk 5 destinasyonu içerisinde olması ve 150 bin yabancı turistin ülkemizi ziyaret etmesi ve 750 milyon dolar gelir elde edilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca 10. Kalkınma planına göre medikal turizmden 5,6 milyar dolar,2023 yılında ise milyon hasta ve 20 milyar dolar gelir hedeflenmektedir. Yabancıların sağlık hizmeti kalitesi, klinik başarı, Türkiye’nin ulaşım yardımı, doktorla iletişim, hekimlerin deneyimi ve maliyet vb. konularına büyük önem atfettikleri ve hastanenin performansından benzer oranda tatmin oldukları görülmüştür. Türkiye'yi tercih etmelerinde önemli olan bir diğer neden ise, tedavi masraflarının çoğunlukla kendi ülkelerindeki fiyatlardan çok daha düşük olmasıdır. Ayrıca coğrafi konumu açısından ulaşılabilirliği kolay olması sağlık turizmi açısından avantaj sağlamaktadır. Alwali olarak bir bakıma Sivil Toplum Kuruluşu misyonu üstlenmiş durumdayız. Türkiye’nin ekonomi, sağlık ve turizm alanında büyük hedefleri var. Alwali, ülkemizin bu hedeflerine ulaşması için önemli adımlardan biri olacak.’’ diyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.