Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı Nobel ödüllü Telomer biyolojisinde

Hem sağlıklı hem de 100 yıldan fazla yaşamak… Hayal mi yoksa bilimsel temellere dayanan bir gerçek mi?

DermaVital, bunun cevabını 2009 yılında Nobel Tıp Ödülü kazanan Telomer biliminin ışığında sizlerle paylaşıyor.

Telomer biyolojisi, DNA’daki şifrelere göre bireylerin biyolojik yaşını geriye alarak gençleştirmeyi hedefleyen yeni bir sağlık anlayışını getiriyor. Anti-aging yani yaşlanma sürecinin yavaşlatılması yerini çok öte bir anlayışa, biyolojik yaşı geri almaya, yeniden sağlıklı ve genç olmaya bırakıyor. Sadece cildi değil, bedeni oluşturan 100 trilyon hücreyi gençleştiren, tüm doku ve organların daha iyiye gitmesini sağlayan yeni bir uygulama. Gelecekte sıkça adını duyacağınız bu yeni yaklaşıma “REVERSE AGING” olarak tanımlıyoruz.

DNA’nın taşımış olduğu genetik bilgiyi koruyan ve DNA’nın uçlarında yer alan koruyucu parçacıklar olan Telomer’ler tıpkı ayakkabı bağcıklarındaki plastik uçlara benzetilebilir.

Hücrenin kendisini yenilemesi sırasında doğal olarak ve ayrıca olumsuz yaşam alışkanlıklarımız ile daha da kısalan telomerler, hücre için tıpkı bir zaman sayacı gibi davranır.

Telomerler kısaldıkça hücreler giderek yaşlanır. Hatta son bilimsel yayınlar yaşlılık ile bağlantılı kalp-damar rahatsızlıkları, eklem sorunları, kanser ve alzheimer gibi hastalıkların doğrudan, normalden daha hızlı kısalan telomerlerle ilişkili olduğunu gösteriyor.

Telomerleri uzatan gençliğin anahtarı haplarla biyolojik yaşın geri çevrilmesi bugün sahip olduğumuz bir teknoloji. Bilim insanları 2009 yılında DNA’da telomerlerin uzunluğunu yöneten enzim "telomerazı" keşfettiler.

Telomerazın en önemli etkisi, telomeri yeniden uzatarak yaşlanmanın yavaşlatılmasını hatta geri çevrilmesini sağlıyor.

Laboratuvar ortamında yaşlı cilt hücrelerinde yapılan bir çalışmada telomeri uzayan yaşlı hücrelerin çok kısa sürede, genç bir hücreden ayırt edilemeyecek biçimde gençleştiği gözlemlenmiştir.

Daha da ilginci telomer uzun kaldığı sürece hücreler hiçbir yaşlılık belirtisi göstermemiş, tıpkı genç bir hücre gibi çalışmaya devam edebilmiştir. Bu buluş bize bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuttaki tüm hücrelerin yeniden gençleşebilmelerini ve fonksiyonlarını devam ettirmelerinin yolunu açıyor.

Telomerlerinizi uzatarak biyolojik yaşınızı sadece 1 yıl içinde dahi 3-10 yaş arasında geri alabilmek artık mümkün. Bunun sizde yapacak olduğu değişiklikler;

  • Yaşam enerjinizde ve dayanıklılığınızda artış ve bağlantılı olarak ruh halinizde olumluluk,
  • Saç ve cilt kalitenizde artış (kırışıklıklarda 8 haftada %33 ve lekelerde 16. Haftada %65’lere varan düzelmeler klinik çalışmalarla gösterilmiş),
  • Eklem ağrılarında azalma ve hareket rahatlığı,
  • Yakın görüşte düzelme,
  • Uyku kalitenizde artış,
  • Dikkat ve hafıza düzeyinde artış,
  • Libidoda artış
  • TA-65 MD: Hücresel gençleşme sağlayan besin desteği ve kremler,
  • Life Length Telomer Analiz Testi: Biyolojik yaşın ve yaşlanma hızının belirlenmesi için DNA Testi (ve kronolojik yaş ile biyolojik yaşın karşılaştırması)
  • SkinDNA Genetik Testi: Cilt ve tüm bedenin yaşlanma haritasını belirleyen ve anti-aging program sunan DNA testi bulunmaktadır.

gibi gelişmeler görmek mümkün oluyor. Genellikle 1-2. aydan itibaren bunları deneyimlemek söz konusu.

Anti-aging konulu tıbbı konferansa davet edilen dünyaca ünlü Amerikalı doktor Bill Andrews daha sonra Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök ile yapılan röportajında telomerden ve telomeri uzatmanın yollarından biri olan besin takviyesi TA65’den bahsetti.

Mevcut telomer boyunu ve bahsedilen sonuçları sağlayacak telomer gelişimini ölçen “TELOMER ANALİZ TEST”i artık Türkiye’de yapılabiliyor.

Hekiminize danışarak 1 yıl ara ile yaptırabileceğiniz bu test ne kadar hızlı yaşlandığınız hakkında fikir veriyor. Testin sonuçlarına göre erken yaşlanma sürecini yavaşlatabilir veya biyolojik yaşınızı geri çevirebilirsiniz.

Düzenli uyku, spor, sağlıklı beslenme, meditasyon gibi doğal yöntemler ile telomer boyları uzayabildiği gibi, TA65 besin takviyesinin de telomer boylarının uzamasında önemli bir rol oynadığı klinik araştırmalarda tespit edilmiştir.

TA65, Sertab Erener ve Mine Kalpakçıoğlu gibi iş, sanat ve cemiyet hayatından isimler tarafından Türkiye’de de kullanılmaya başlandı.

Telomer biyolojisine göre bir insan tıpkı 40-50’li yaşların görüntüsü ve performansı ile 120 yıl yaşayabilir.

DermaVital Hakkında

DermaVital, hücresel gençleşme alanında faaliyet göstermek için 2010 yılında kurulmuş bir şirkettir.

Yaşlanma süreci sadece cildimizi etkileyen bir olgu olmayıp, öncelikle bedenin içinden başlar. Ve ciltte ortaya çıkan sonuçlar ile kendisini daha da belli eder. Bu yüzden DermaVital vücudun içsel gençleşme sürecine odaklanmış bir şirkettir.

Genetik testler ve sofistike besin destekleri ile yaşlanma sürecini durdurmayı ve hatta geri döndürmeyi hedeflemektedir.

Şu anki ürünleri arasında;

DermaVital ürünleri sadece www.anti-aging.com.tr doktor kliniklerinden ve Online web sitesinden doğrudan temin edilebilmektedir.

Son derece sağlıklı, enerjik, fonksiyonel, keskin zekaya sahip, bedeni de ruhu da 40’lı yaşlarda gibi yaşayan 70’lik, 80’lık delikanlı ve genç hanımların çoğalması DermaVital’in temel amacıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.