"BU YAPILARIN GÜVENLİĞİNE DARBEDİR"

İnşaat Yüksek Mühendisi İbrahim DULKADİROĞLU’ nun  “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” nedeniyle yaptığı basın açıklaması şöyle:

Uyarıyoruz…

Șantiye Șefleri Hakkında Yönetmelikte Yapılan

Son Değişiklik Yapı Güvenliğinde Riskleri Daha da Büyütecek,

Mühendisler Şantiyelerden Koparılacaktır.

Artık değişiklik yapmayı bırakın.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te yeni bir düzenleme yapıldı. Yaklaşık iki yıl önce hazırlanan yönetmelik üç ay önce yürürlüğe girmişti.

6 Nisan 2024’te Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, tamamına yakını mühendislerden oluşan şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebileceği yapı alanı metrekare üst sınırı 1500 metrekareden 2500 metrekare, 4.500 metrekare sınırı ise 5000 metrekare olarak esnetildi. Düzenlemenin 31 Aralık 2025 tarihine kadar geçerli olacağı belirtildi.

'ESİRLİĞİN GÖSTERGESİDİR'

Düzenlemeye göre kamu işlerinde, aynı ihale ve sözleşme kapsamında olanların tek iş olarak kabul edileceği, yönetmelikle belirlenen deneyim koşullarının uygulanmayacağı ve deneyim koşullarının idare tarafından belirleneceği ifade edildi. Afet bölgelerindeki uygulamada ise yönetmelikte şantiye şefinin görev alabileceği iş sınırını etkisizleştiren bir düzenleme ile aynı ilçe sınırları içerinde 250 metrekareyi geçmeyen işlerin toplamının 1.250 metrekareyi bulana kadar tek iş sayılacağı hükme bağlandı.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması düzenleyen İnşaat Mühendisi İbrahim DULKADİROĞLU, düzenlemeye tepki gösterdi. Açıklamada, “Sınırsız serbestlik ve denetimsizlik isteyen müteahhitlik müessesesinin baskısına boyun eğen Çevre Bakanlığı güvenli yapılaşma ve halk sağlığının sağlanması konusundaki asli sorumluluğunu yerine getirememektedir. Kâr odaklı bakan ve mümkün olduğunca mühendislik hizmetlerini yasal prosedürü tamamlamak amacıyla imzacılığa indirgeyen bu yapılaşma, kamu kurum ve kuruluşlarını esir almıştır” ifadeleri kullanıldı.

Düzenlemeyi değerlendiren Dulkadiroğlu, 6 Şubat depremlerinde yaşanan büyük yıkımın, güvenli yapı üretiminin olmazsa olmazı sayılan şantiye şefliğinin önemini ortaya çıkardığına dikkat çekti. Dulkadiroğlu, şantiye şefinin; yapının fen ve tekniğe, ruhsat ve projesine uygun olarak inşa edilmesi, inşaatın iş ve işlemlerinin planlanması, sevk ve idaresi, iş güvenliğinin sağlanması, işçi sağlığının gözetilmesinden sorumlu olduğunu ve bu nedenle “anahtar” pozisyonda olduğunu vurguladı.

‘BİLİMİ DİKKATE ALMALISINIZ’

İbrahim DULKADİROĞLU, “Son değişiklik mühendisleri inşaattan daha da uzaklaştırıyor. Bu durum yapı güvenliğinde riskleri büyütecek” dedi. İnşaat Mühendisi olarak yetkililere çağrıda bulunduğunu kaydeden Dulkadiroğlu, “Telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacak düzenlemeyi iptal edin. Bilimin ve mühendisliğin doğrularını ve yapı üretiminin ihtiyaçlarını dikkate alın.” ifadelerini kullandı.

https://www.ibrahimdulkadiroglu.com/

#deprem #yönetmelik #inşaat #mühendisi #tokat

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.