Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir?

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, erkeklerde genetik saç dökülmesinin istatistiklere göre %95 oranında gen kaynaklı diye belirtti. Fakat buna sebep olan tek bir genden ziyade, 63 farklı genden de söz etmek gerektiğinin de altını çiziyor Dr. Mesut Tomo.

Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunun cevabı işte bu yüzden biraz karışık, çözümü ise biraz meşakkatlidir diye de ekliyor Clinic Expert.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, "Erkeklerde genetik saç dökülmesi ne zaman başlar sorusuna ise istatistikler yine yanıt aramış ve öyle görünüyor ki ergenlik dönemi sonrası başlama yaşının da habercisi. 20’li- 30’lu yaşlar erkeklerde, kadınlarda ise menopozdan sonra belirgin hale gelmeye başlıyor" diyor

Erkeklerde Saç dökülmesi Genetik mi?

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo erkeklerde saç dökülmesi genetik mi sorusuna şöyle yanıt veriyor: Kalıtsal kellik saç kayıplarının en bilinen en yaygın sebebi. Gerçek anlamda bir hastalıktan ziyade hormon seviyelerindeki değişikliğin, yaşlanma sürecinin ve stresin etki ettiği doğal bir durum.

Araştırmacılar, tedavi uygulamasının artması ve gelişen teknoloji sayesinde bu tür saç dökülmesinin nedenleri hakkında gün geçtikçe daha fazla bilgi edinme imkanı bulmaya başladılar. Hormonlara dayalı bulgular; erkeklik hormonu testosteronun bir sebeple normal saç büyüme döngüsünü değiştirdiğini ve daha kısa, daha ince saçların çıkmasına neden olduğunu saptamış bulunuyorlar. Sonuçta da, kafa derisinin belirli bölgelerindeki saçlar büyümeyi tamamen durdurup, erkek tipi saç dökülmesi diye tanımlanan duruma neden oluyor.

Aileden Yansımalar

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir sorusu bazı durumlarda ebeveynler arası tatlı çatışmalara neden olabilir. Çünkü bir halk inanışına göre kellik, anne ve ailesinden miras alındığı şeklinde bir inanış vardır. Fakat inanışın aksine, durum her iki ebeveynin de katkıda bulunduğu genlere bağlıdır.

Semptomlar

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo Kalıtsal tipte kellik genellikle saçın incelmesiyle başlar, kafa derisinin bazı kısımlarında tamamen saçın dökülmesine doğru ilerler. Yastıktaki, küvetteki, fırçadaki yahut yerdeki tüyler, saç dökülmesinin belirtileridir. Bir kişinin ortalama günde 100 tel saç kaybettiği söylenir, ancak ciddi bir hastalıklar ve tedavilerinde, doğum sonrası gibi belirli koşullarda saç dökülmelerinde artış görülür.

Erkeklerde saç dökülmesi en bilinen şekliyle şakaklarda başlar ve “ M” şeklinde yanları da içine alarak ilerler. En ileri aşamada, saçlı derinin yan ve arka tarafından kenar şeklinde bir saç kalır.

Teşhis – Tedavi

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir diye yola çıkan biri için öncelikle ebeveynlerinin özgeçmişi sorgulanır ve bu çoğu erkek için genelde teşhis için yeterlidir. Tedaviye başlanmazsa her geçen gün kellik artacaktır. Bunun için öncelikle uzman bir doktorun yardımıdır.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Önlemleri

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir: Doktorunuz saç dökülmenizin genetik olduğu sonucuna vardığında size; minoksidil veya finasterin vererek saç dökülmenizin yavaşlamasını sağlamaya çalışacaktır. Minoksidil hem erkek hem de kadınlarca kullanılabilmekteyken finasterid sadece erkekler tarafından kullanılır. Günde iki üç kez saç derisine uygulanır. Kişiye göre toparlanma ve saçın uzama hızı değişiklik gösterir. Bu arada; Minoksidili ömür boyu kullanmak zorunda kalabileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim, çünkü kullanıldığı sürede saçları tutan bir işleyişi vardır.

Finasteride ise; vücutta testosteronun saç büyümesini etkileyen türünün oluşmasını engelleyen ve reçeteyle satılan bir ilaçtır. Araştırmalar, finasteridin genetik kellik yaşayan erkeklerin % 99’una kadar saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğu ve 2/3 oranında yeni saç büyümesi yarattığını göstermektedir. Minoksidilde olduğu gibi bu ilacın da faydası, kesildiğinde kaybolur. Ayrıca ilacın yan etkisi olarak; az sayıda da olsa erkeklerde cinsel işlev zorluğu yaşadığı saptanmıştır.

Finasteride kadınlarda saç dökülmesini önlemiyor. Ayrıca doğum kusurlarına neden olabilme riski var, hamile kalma ihtimali olan yahut niyetli olan hiçbir kadın tarafından kullanılmamalıdır! Bununla birlikte, yüksek erkeklik hormonu seviyelerine sahip, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan az sayıdaki kadına da yardımcı olabilmektedir.

Başka Sebepler

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo Bazı insanlarda saç dökülmesine düzleştirme, boyama gibi aşırı derece kozmetik işlem, sıkı örgü, sürekli bağlama gibi saç stilleri veya saç çekme, kaş bıyık kopartma isteği gibi psikolojik temelli şeyler neden olabilir. Bunlar kalıtsal tipte kelliğe neden olmasalar da saç dökülmesine katkıda bulunabilirler. Erkeklerde genetik saç dökülmesi önlemleri için bu istemsiz yahut bilinçsiz işlemlere, eylemlere bir son verilmesi halinde saç dökülmesi aza indirgenebilir.

Sonuç

Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo Saç dökülmesi için çeşitli kremler, yağlar, losyonlar, bitkisel kürler düzenli olarak tanıtılır yahut halk arasında bu yöntemlerden sıkça söz edilir. Bazı kültürlerde bunların etkisini görmek, bu etkiye inanmak mümkün olsa da; bilim insanları bunlardan ziyade, Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir sorusuna minoksidil ve finasteridin cevabını verir. Bu iki ilacın yararlı olduğu kanısındadırlar.

Minoksidil ve finasterid saç dökülmesini önleyebilir ve yeni saç büyümesini destekleyebilir fakat bu etki, kişiden kişiye farklılık da gösterir. Hiçbir çözüm alınamazsa da şu yöntemlere başvurulabilir:

– Saç örgüleri, peruklar ve saç şeklinde aksesuarlar, spreyler kullanılabilirsiniz yahut,

– Saç derisi küçültme, saç taşıma, saç ekimi gibi cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Saç ekimi ameliyatı hayli pahalı, zaman alıcı ama diğer yöntemlere kıyasla çok daha iyi sonuçlar veren bir yöntemdir. Ancak arzu edilen sonuç için iki yıla kadar sabır göstermeniz gerekmektedir. Bu ve buna benzer konulardaki kararları doktorunuzla birlikte almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir sorunuza umarım yeterince yanıt alabilmişsinizdir. Bu arada önemli bir hususa daha değinmeden geçmek olmayacak:

Bazı merdiven altı saç derisi tedavilerinin tahrişe veya ciddi zararlara yol açıp ve saç dökülmesini kötüleştirebileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Dr. Mesut Tomo
Clinic Expert Saç Ekimi Uzmanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.